Technikum:
Ósmoklasisto! Wybierz zawód odpowiedni dla siebie!
TECHNIK EKONOMISTA
Organizuje pracę biura firmy, oblicza wskaźniki niezbędne do określenia sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy, analizuje koszty i przychody oraz określa propozycje ich poprawy, analizuje rolę i pozycję konkretnej firmy na rynku, dobiera i oblicza wskaźniki określające kondycję ekonomiczno-finansową przedsiębiorstwa (wskaźniki rentowności, płynności, zadłużenia, wypłacalności, struktury bilansu, pokrycia majątku trwałego kapitałem własnym itd.) Do zadań zawodowych należą m.in.: prowadzenie prac związanych z badaniem rynku, planowaniem i sprawozdawczością, polityką zatrudnienia, wynagrodzeniami, zaopatrzeniem i gospodarką materiałową, sprzedażą produktów, księgowością i gospodarką finansową podmiotów gospodarczych jak również wykonywanie typowych prac biurowych.
Ósmoklasisto! Wybierz zawód odpowiedni dla siebie!
TECHNIK INFORMATYK
Do najważniejszych zadań informatyka należą umiejętności tworzenia oprogramowania i znajomość specjalistycznego języka, zarządzanie danymi i przekazywanie ich, szyfrowanie, administrowanie systemów komputerowych, projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami WWW oraz znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego, jego składanie i usuwanie ewentualnych usterek. Zawód ten zyskał duże znaczenie wraz z upowszechnieniem się komputerów oraz rozwojem internetu, kiedy to informatyka stała się ważnym elementem rozwoju przemysłu czy handlu, wspomaga skutecznie zarządzanie firmą, wspiera medycynę, edukację, komunikację i wiele innych dziedzin. Ponieważ jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż, powstało wiele specjalizacji między innymi programista, administrator sieci komputerowych, projektant stron internetowych.
Ósmoklasisto! Wybierz zawód odpowiedni dla siebie!
TECHNIK LOGISTYK
Zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta. Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp. Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu, spedytorzy, przedstawiciele handlowi, magazynierzy. Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu.
Ósmoklasisto! Wybierz zawód odpowiedni dla siebie!
TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH
Stworzony jest dla ludzi lubiących przygody ze sztuką kulinarną, dbających o siebie i innych, myślących o zdrowym odżywianiu oraz dla wszystkich przedsiębiorczych. Kształtuje umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny, urządzania zakładów gastronomicznych. Naucza umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Uczeń potrafi stosować nowoczesne metody zarządzania i finansowania działalności gospodarczej, fachowo i kompleksowo obsługiwać zleceniodawcę, organizować przyjęcia, projektować i aranżować wnętrza sal konsumpcyjnych.
Zawodówka:
Ósmoklasisto! Wybierz zawód odpowiedni dla siebie!
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA - KUCHARZ
Nauka w tym zawodzie obejmuje przedmioty ogólne i zawodowe. Na przedmiotach zawodowych uczeń zdobędzie wiedzę technologiczną oraz umiejętności sporządzania i dekorowania potraw i napojów oraz przechowywania żywności. Pozna zasady obsługi maszyn i urządzeń gastronomicznych. Program przewiduje również kształcenie w zakresie niezbędnej wiedzy ekonomicznej potrzebnej do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, finansowej, podatkowej i marketingowej. Praktyczna nauka zawodu odbywać się będzie w szkolnych pracowniach gastronomicznych, w których przeprowadzane są egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie kucharz. Jest to zawód, który wymaga od osób, które go wykonują, talentu kulinarnego i pasji, bowiem tylko one gwarantują sukces w zawodzie.
Ósmoklasisto! Wybierz zawód odpowiedni dla siebie!
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA - WIELOZAWODOWA
Kształcenie ogólne ( matematyka, język polski itd.) odbywa się w Zespole Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu. Przedmioty zawodowe zgodne z programem nauczania dla zawodu będą realizowane w ramach wyjazdowych kursów I, II i III stopnia w każdej klasie. Praktyczna nauka zawodu odbywać się będzie u pracodawców, co zwiększy absolwentom szansę na zdobycie pracy w wyuczonym zawodzie. Umowę z pracodawcą podpisują rodzice/prawni opiekunowie na okres 36 miesięcy. Za pracę otrzymywać będziesz co miesiąc wynagrodzenie nie mniejsze niż 241 zł w klasie I, 290 zł w klasie II, 338zł w klasie III. W każdej klasie ustalone są dni tygodnia, w których przebywasz w szkole i u pracodawcy. Nauka trwa trzy lata i kończy się egzaminem, po zdaniu którego uzyskujesz tytuł zawodowy pracownika wykwalifikowanego w danym zawodzie.